Știrinews.24.md
10 Iunie 2024, 14:34
74

Sportivul Artiom Livadari, în premieră campion mondial la box thailandez. Competiția a avut loc în Grecia

Sportivul Artiom Livadari a obținut în premieră titlul de campion mondial la muay thai, denumit și box thailandez, pentru seniori. Competiția a avut loc în orașul Patras din Grecia, acolo unde luptătorul nostru a obțibnut patru victorii.

Potrivit Ministerului Educației și Cecetării (MEC), în optimile de finală, Artiom Livădari s-a impus în fața italianului Nicholas Vasta, apoi a trecut de Jibril Alim din Statele Unite.

În semifinale, sportivul l-a învins pe Mustafa Al Tekreeti din Irak, iar în finală l-a înfrânt pe rusul Daniil Ciașin, care a evoluat la mondiale sub drapel neutru.

Amintim că anul trecut, Artiom Livădari a cucerit medalia de aur și la Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska, Polonia.