3 Noiembrie 2024, 16:11
112
Primele voturi la prezidențiale de la 8500 km distanță: 11 turiști moldoveni au votat în Japonia

„Noi suntem aici, în fața Ambasadei Republicii Moldova din Tokio, și transmitem „O bună dimineață” tuturor prietenilor, rudelor noastre și cetățenilor Republicii Moldova.
Vă îndemnăm cu cel mai mare respect să ieșiți și să vă exprimați votul la orice secție de votare. Suntem bucuroși că am fost primii care au făcut acest lucru și, în general, cred că ar fi bine ca toți moldovenii să se obișnuiască să fim primii. Hai, Moldova, ieși la vot! Să ieșim la vot!”, au îndemnat primii votanți.
Moldovenii stabiliți în Japonia încep, de asemenea, să voteze.