Știrinews.24.md
15 Martie 2023, 8:59
82

Luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu a devenit campion european Under 23

Luptătorul moldovean de stil greco-roman Alexandrin Guțu a devenit campion european Under 23. Despre acest lucru a anunțat Comitetul Național Olimpic și Sportiv, dar și Guvernul.

Participând la categoria de 77 de kilograme, în finala de la București, Alexandrin Guțu la învins pe azerul Khasay Hasanli.

La același turneu, Vitalie Eriomenco a cucerit medalia de bronz în categoria de 63 de kilograme, iar Leonid Moroz (55 de kilograme) și Gabriel Lupașco (87 de kilograme) s-au clasat pe locul 5.

Sursă: Facebook/Olympic Moldova