Știrinews.24.md
18 Martie 2023, 11:05
87

Luptătoarea Mariana Draguțan a obținut bronzul în cadrul Campionatului European Under 23

Sportiva moldoveancă Mariana Draguțan a cucerit medalia de bronz la Campionatul European Under 23 de Lupte Feminine, la categoria de greutate de 53 de kilograme.

În ultimul său meci, ea s-a impus în fața azerei Gultakin Shirinova. Mariana a fost învinsă de câștigătoarea categoriei, turcoaica Zeynep Yetgil.

Competiția s-a desfășurat în perioada 15-17 martie la București (România).

Amintim că luptătoarea moldoveancă Irina Rângaci a obținut medalia de bronz Campionatul European Under-23, la categoria de până la 68 de kilograme.

De asemenea, la categoria de 55 de kilograme, Mihaela Samoil s-a clasat pe locul 5.

Luptătorul moldovean de stil greco-roman Alexandrin Guțu a devenit campion european . La același turneu, Vitalie Eriomenco a cucerit medalia de bronz în categoria de 63 de kilograme, iar Leonid Moroz (55 de kilograme) și Gabriel Lupașco (87 de kilograme) s-au clasat pe locul 5.