Știrinews.24.md
4 Mai 2023, 13:36
40

Lotul național al Moldovei a obținut medalia de aur la Campionatul de Orientare sportivă al țărilor latine

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova a anunțat într-un comunicat de presă despre o nouă victorie a sportivilor moldoveni. Lotul național al Republicii Moldova a obținut medalia de aur la Campionatul de Orientare sportivă al țărilor latine. Este pentru prima dată când țara noastră a participat la această competiție.

Campionatul de Orientare sportivă al țărilor latine s-a desfășura în perioada 28 aprilie – 3 mai 2023, în munții Bucegi din România.

Cei șase sportivi care au reprezentat țara noastră sunt următorii: # Victoria Nosenco;# Olesea Manchevici;# Vasili Fomiciov;# Artiom Babici;# Iaroslav Davîdov.

Sursă: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova Sursă: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova Sursă: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova Sursă: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Pe locul II s-a clasat naționala României, iar pe locul  III – Columbia. Participarea la competiție a fost posibilă datorită sprijinului financiar al Ministerului Educației și Cercetării. Sportivii și antrenorii vor beneficia de premii bănești oferite de către minister.

diez.md
Abonează-te
sau
Urmărește canalul nostru de Telegram
Știri similare
  • Scriitoarea Teodora Rotaru a fost decorată de către Maia Sandu cu medalia „Meritul Civic”