Știrinews.24.md
8 Mai 2023, 15:55
74

Lista câștigătorilor care au participat la Campionatul Republicii Moldova la haltere, pentru sportivii de 15-17 ani

Campionatul Republicii Moldova la haltere, rezervat sportivilor între 15 și 17 ani, și-a desemnat învingătorii, informează Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova. Competiția s-a desfășurat în perioada 5-7 mai 2023 și a avut drept scop selectarea lotului național pentru participarea la Campionatul European U15 și U17. 

Campionatul European U15 și U17 va avea loc în premieră în Republica Moldova și va întruni sute de sportivi din 36 de țări. 

La competiție au participat sportivi din Chișinău, Nisporeni, Cahul, Comrat, Bălți, Sângerei, Ungheni, Tiraspol și Tighina. Competiția a întrunit în total 104 sportivi și 25 de sportive.

Categoria de greutate 40 de kilograme – masculin U15# – Maxim Ciricu, Cahul# – Marin Socolov, Cahul# – Liviu Melnic, Ungheni

Categoria de greutate 45 de kilograme – masculin U15# – Liviu Arcan, Ungheni# – Iulian Danalachi, Cahul# – Nichita Cojocaru, Chișinău

Categoria de greutate 40 de kilograme – feminin U15/U17# – Lucia Balmus, Ungheni# – Maria Bogus, Comrat# – Carolina Aramă, Chișinău

Categoria de greutate 49 de kilograme – feminin U15/U17# – Alina Popescu, Nisporeni # – Daniela Merla, Cahul# – Zarina Aramă, Chișinău

Categoria de greutate 55 de kilograme – feminin U15/U17# – Nicoleta Cojocaru, Chișinau # – Mariana Mariniuc, Nisporeni# – Magdalena Burciu, Chișinău

Categoria de greutate 59 de kilograme – feminin U15/U17# – Anastasia Ilințcaia, Chișinău # – Maia Verjac, Chișinău

Categoria de greutate 64 de kilograme – feminin U15/U17# – Mihaela Fana, Cahul# – Nicoleta Berega, Bălți

Categoria de greutate 71 de kilograme – feminin U15/U17# – Mihaela Budu, Nisporeni# – Mihaela Burciu, Chișinău

Categoria de greutate 76 de kilograme – feminin U15/U17# – Diana Rudic, Cahul

Categoria de greutate +81 de kilograme – feminin U15/U17# – Anastasia Ceornopolc, Chișinău

Categoria de greutate 49 de kilograme – masculin U15# – Danu Secrieru, Chișinău# – Nicolai Chihai, Cahul# – Ruslan Comerzan, Chișinău

Categoria de greutate 55 de kilograme – masculin U15: # – Dan Betca, Chișinău # – Vitalie Chișca, Chișinău# – Ilie Rotari, Bălți

Categoria de greutate 55 de kilograme – masculin U17# – Leviator Banul, Tiraspol/Tighina# – Stanislav Coinac, Comrat# – Serghei Popelnițchii, Tighina/Tiraspol

Categoria de greutate 61 de kilograme – masculin U15# – Alexandru Ceban, Chișinău# – Ilie Badanev, Chișinău# – Alexandru Ursu, Chișinău

Categoria de greutate 61 de kilograme – masculin U17# – Ion Badanev, Chișinău# – Mihail Valicov, Nisporeni/Chișinău# – Alexandru Secriueru, Unțești/Nisporeni

Categoria de greutate 67 de kilograme – masculin U15# – Vlad Popa, Cahul# – David Fetescu, Chișinău# – Nichita Cojocaru, Sângerei

Categoria de greutate 67 de kilograme – masculin U17# – Cristi Secrieru, Chișinău/Unțești# – Laur Crușenitchii, Nisporeni# – Denis Malai, Chișinău

Categoria de greutate 73 de kilograme – masculin U15# – Vasile Damaschin, Chișinău# – Sergiu Bubulici, Bălți# – Denis Climenco, Cahul

Categoria de greutate 73 de kilograme – masculin U17# – Alexandr Baldjî, Chișinău/Comrat# – Constantin Ulinici, Nisporeni# – Sorin Vieru, Unțești

Categoria de greutate 81 de kilograme – masculin U15# – Constantin Țuguțchii, Chișinău# – Andrian Brînza, Bălți# – Macar Uzun, Comrat

Categoria de greutate +81 de kilograme – masculin U15# – Ivan Chemenceji, Cahul# – Dumitru Eșanu, Chișinău

Categoria de greutate 81 de kilograme – masculin U17# – Demir Amaev, Bălți# – Gheorghe Cîlcic, Comrat# – Constantin Bolgar, Comrat

Categoria de greutate 89 de kilograme – masculin U17# – Vadim Dănuța, Chișinău# – Igor Anghelicev, Comrat# – Mihai Coban, Bălți

Categoria de greutate 96 de kilograme – masculin U17# – Andrei Șargu, Bălți# – Alexandru Neagu, Cahul# – Marius Tudoroi, Unțești

Categoria de greutate +102 kilograme – masculin U17# – Chiril Cozlov, Bălți

Cei mai buni sportivi ai competiției, conform , sunt:# feminin U17 – Nicoleta Cojocaru, Chișinău;# masculin U15 – Ivan Chemenceji, Cahul;# masculin U17 – Alexandru Baldjî, Comrat.

diez.md
Abonează-te
sau
Urmărește canalul nostru de Telegram
Știri similare
  • SUA au sancționat șapte agenți ruși acuzați că au încercat să răstoarne puterea din Republica Moldova
  • Se va ieftini? ANRE se va întruni miercuri în ședință pentru a stabili noul preț la gaz
  • Parlamentul a lansat concursul pentru selectarea candidaților la funcția de Avocat al Poporului pentru drepturile copilului
  • Polițiștii au prezentat recomandări pentru copii în timpul vacanței de vară
  • Norvegia se alătură la sancțiunile UE la adresa oligarhilor fugari și a celor din anturajul lor care vor să destabilizeze RM
  • Arhitectul-șef al raionului Hâncești, reținut de CNA pentru corupție și abuz de serviciu
  • De ce Platon nu este în lista sancțiunilor UE? Răspunsul Maiei Sandu
  • Zalina Marghiev din Republica Moldova a cucerit AURUL la Campionatele Internaționale ale României
  • Turcia: Erdogan depune jurământul pentru un nou mandat de cinci ani
  • A adormit la volan, cu 2 copii pe bancheta din spate: Momentul în care șoferița intră într-un gard, la Tighina